Blog

Created with Sketch.

Początki Związku Polaków w Niemczech

Skupiska ludności polskiej pozostałej w Niemczech znajdowały się blisko granicy. Polacy tworzyli wyspy otoczone ludnością niemiecką. Ich liczba to ok. 12 000. Czuli się oni związani z ziemią, na której mieszkali i uważali się za autochtonów. Niemcy planowali wobec ludności polskiej, pozostałej w granicach ich państwa prowadzenie polityki pozornie opartej na obowiązujących przepisach, a w…
Dowiedz się więcej

Polsko-niemieckie zmagania lokalne o przebieg granicy w latach 1919-1923

W lipcu 1919 roku wysyłano delegatów m. in.: Wojciecha Piocha, Pawła Panglisza, Józefa Brzezińskiego, Józefa Kubackiego i Antoniego Jaśka, którzy przedarli się przez linię demarkacyjną, by szukać pomocy w Poznaniu i Warszawie. Udało im się dotrzeć do Józefa Piłsudskiego, ministra spraw zagranicznych- Władysława Skrzyńskiego i premiera- Ignacego Paderewskiego. Postulaty przedstawiano też podczas obrad Sejmu Ustawodawczego.…
Dowiedz się więcej

Wpływ Fryderyka Leopolda Hohenzollerna na przebieg granicy na odcinku Krajny 1919-1923

Książę odziedziczył dobra Złotów-Krajenka w 1885 roku (po śmierci swojego ojca- marszałka polnego Fryderyka Karola). W 1919 roku był właścicielem około 50 000 mórg ziemi i lasów. Jego żona Luiza Schleswig-Holstein była siostrą cesarzowej niemieckiej Augusty Wiktorii (żony Wilhelma II). Jego siostra Ludwika Małgorzata została żoną księcia Artura Connaught (brata króla angielskiego Edwarda VII). Władze…
Dowiedz się więcej

Ziemia Złotowska w paryskich rokowaniach pokojowych 1919 r.

„Pogranicze polskie, odcięte od Macierzy, to jak dziecko, które do matki daremnie ręce wyciąga; skazane jest w dalszym ciągu na wygnanie. A jednak dziecko to sercem i duchem należy do matki i tej rodzinnej przynależności nikt i nic z dziejów przeszłości wykreślić nie zdoła”1. Słowa te Andrzeja Krajny-Wielatowskiego idealnie oddają postawę Polaków, zamieszkujących zachodnią część…
Dowiedz się więcej

Społeczeństwo powiatu złotowskiego w okresie przełomu 1918/1919

W momencie wybuchu I wojny światowej Prusy Zachodnie były dla Niemiec terenem zabezpieczającym na wypadek ataku ze wschodu. Były obszarem osiedleńczym, służyły do eksploatacji gospodarczej, a władzę tutaj przejęło wojsko. Przyspieszono postępowania przed sądami wojennymi i zaostrzono przepisy karne. Ograniczono prawa konstytucyjne, w tym zgromadzeń1. Do końca wojny Niemcy mieszkający w Prusach Zachodnich nie bali…
Dowiedz się więcej

Złotów a Hohenzollernowie

Ziemia Złotowska, z której pochodzę to obszar położonego w północno-wschodniej części dawnego województwa pilskiego (obecnie wchodzi w skład województwa wielkopolskiego). Złotowszczyzna stanowi zachodnią część regionu zwanego Krajną. Została ona wcielona do Prus podczas pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku i pozostała w granicach państwa niemieckiego do 1945 roku. W 1820 roku Fryderyk Wilhelm III (1770-1840)…
Dowiedz się więcej